Yeni Başlayanlar için Mobil Tavsiyeler – 2

Yeni Başlayanlar için Mobil Tavsiyeler yazı dizimize devam ediyoruz.

 

How_to_Build_a_Mobile_AppAmerika’yı Yeniden Keşfetmeyin!

Büyük markalar bile (Instagram, Facebook vs.) uygulamalarında bazı modülleri hazır kullanırken, bizler neden yeni baştan yazalım? Ancak hazır modüller kullanın derken tabii ki emek hırsızlığından bahsetmiyorum. Açık kaynak kütüphaneler kullanmanızı ve bu ürünlerin lisanslarına dikkat etmenizi tavsiye ederim sizlere. Açık kaynak olması nedeniyle hem kütüphanenin nasıl yazıldığını inceleyip öğrenebilirsiniz hem de ufak ya da büyük, kütüphaneye katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca açık kaynak kütüphanelerin bir avantajı da kendi probleminize özel bazı ufak düzenlemeler yapabiliyorsunuz. (Lütfen bununla ilgili lisans sözleşmesine göz atın.)

Aşağıda bir kaç güzel kütüphane önereceğim Android için. Bir sonraki yazıda da iOS için olacak bu öneriler. Bu kütüphanelerin yaptığı işleri yapmanız gerekiyorsa tavsiyem kesinlikle ilgili kütüphaneyi kullanmanız. 🙂

Android-PullToRefresh

2012_06_02_ptrChris Banes’in yarattığı mükemmel bir kütüphane. Ancak baştan uyarmam gerek artık bu projenin bakımı ile ilgilenilmiyor. Son güncelleme 2 yıl önce gelmiş. Ancak hala temel ihtiyacımızı karşılıyor.

Neredeyse her uygulamada görmüşsünüzdür, bir liste vardır ve listeyi tutup aşağıya çektiğinizde içerik yenilenmeye başlar. Örneğin Twitter ve Facebook’un haber akışları. Bu görevi oldukça başarılı bir şekilde yerine getiriyor PullToRefresh kütüphanesi.

Android-Universal-Image-Loader1350641152_5486

Bu kütüphane de nostra13 kullanıcı adlı Sergey Tarasevich’in eseri. Bakımı oldukça iyi ve sık yapılan bir proje. Ayrıca Sergey’den farklı bir çok gönüllü de kütüphanenin gelişmesi için çabalıyor.

Android’de network işlemleri, cache’lemek, bunları yaparken performans kaybı yaşamamak zor işlerdir. Hele de bunları görseller göstermek için yapıyorsanız işiniz daha da zor-du bu kütüphaneyi kullanana kadar. Oldukça kolay kurulumu ve kullanımıyla sizi bu dertlerden kurtarıyor. Performans olarak da oldukça iyi bir kütüphane.

feature_01ActionBarSherlock

Android artık eski stil menüyü kaldırıp, tüm menüleri Action Bar şekline dönüştürüyor. Tabii ki biz geliştiricilerden de bunu bekliyor. Ancak bildiğiniz üzere bu menü, eski Android sürümlerinde desteklenmiyor. Jake Wharton bu sorunu çözmek için bahsettiğimiz kütüphaneyi yazmış. Basit ve hızlı kurulumu sayesinde uygulamanızı tüm Android versiyonları için Action Bar kullanır hale getirebileceksiniz.

Google Gson

Bazen objeleri karakterlere dökmek istersiniz. İşte Gson bu noktada devreye giriyor. Şaka bir yana örneğin bir objeyi SharedPreferences’a kaydetmenin en gson-java-jsonkolay yollarından biri bu. Objenizi Gson ile json formatında stringe çevirip, paylaşılan alanda saklayabiliyorsunuz. Kullanmak istediğinizde tekrar stringi objeye çevirebiliyorsunuz. Oldukça hızlı çalışan Gson, Google tarafından geliştirilmiş bir kütüphane.

 

 

Serinin bir sonraki yazısına kadar görüşmek üzere! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *